Jasełka i fizyka?

 

Koniec roku 2005 upłynął w Gimnazjum nr 2 w Orzeszu – Zawadzie w prawdziwie świątecznej atmosferze. Po wigiliach klasowych i głęboko przeżytych jasełkach zostały wręczone uczniom dyplomy i nagrody za udział w licznie organizowanych konkursach z fizyki.

Rok, który właśnie się skończył, był poświęcony fizyce i Albertowi Einsteinowi, bowiem nie wszyscy mamy świadomość tego, iż ten wielki uczony odszedł od nas dopiero 50 lat temu, a 100 lat minęło od opublikowania trzech legendarnych artykułów, z których najbardziej znany dotyczy wzoru E = mc2 .

Z tej okazji zorganizowano w naszej szkole aż 7 konkursów z fizyki. Adresowane one były do uczniów w każdym wieku i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Każdy z  gimnazjalistów miał możliwość zaistnieć na Obchodach Światowego Roku Fizyki 2005, nawet wówczas, jeżeli nie posiada daru rozwiązywania skomplikowanych zadań tekstowych.

Uczniowie uzdolnieni plastycznie mogli narysować karykaturę Alberta Einsteina, a Magdalena Malcher wykonała mistrzowską techniką portret uczonego. Zapaleni fotograficy mogli poszperać w swoich zbiorach i odnaleźć zdjęcia związane z fizyką oraz je zaopatrzyć w tytuł przykuwający uwagę. I miejsce zdobyła Alina Bulanda za ciekawie wykonane zdjęcie, pt. Uchwycić upływ czasu.

Dla uczniów I klas ogłoszono konkurs na stworzenie krzyżówki zawierającej hasła fizyczne, zaś jej rozwiązaniem miało być imię i nazwisko: Albert Einstein.

Przeprowadzono dla nich również konkurs sprawdzający wyczucie fizyczne oraz na stworzenie rymowanki reklamującej ten przedmiot. Uczniowie z Ia napisali wiersz zaczynający się od słów „każdy fizykę umie, choć czasem długo nad nią dumie(...)”. Dziewczyny z tej klasy przedstawiły swoją wersję piosenki Dynamika – rap, pokazując wszystkim zebranym, że fizykę można „znać śpiewająco”, mimo, iż I miejsce w tym konkursie zdobyła klasa Ib. 

W konkursie przygotowanym dla klas drugich brały udział całe zespoły klasowe.  Uczniowie wykonywali szereg prostych doświadczeń, przewidywali skutki pewnych działań, wyciągali wnioski, mieli szansę pokazać, iż potrafią myśleć logicznie oraz są dobrymi praktykami. Konkurs miał charakter zabawy, zwyciężyła w nim klasa II c.

Uczniowie III klas bardzo licznie wykonali plakaty przedstawiające zjawiska fizyczne występujące wokół nas. W wyniku wywieszenia ich na ścianie otrzymano bardzo efektowną „tapetę”, tak, że nikt nie ma wątpliwości, iż znajduje się w sali fizycznej. Klasa III a wiodła prym w tym konkursie, jak również w innym, polegającym na wymyśleniu hasła ułatwiającego zapamiętanie wzoru z fizyki.

 

Jako organizatorka Obchodów zorganizowanych w G 2 dziękuję pani metodyk – mgr Wandzie Kiołbasa za okazaną wszechstronną pomoc oraz Radzie Rodziców za ufundowanie części nagród dla uczniów.

 

Ewa Spika Profaska